Inflacja i jej wpływ na stopy procentowe – FAQ

Inflacja i jej wpływ na stopy procentowe - FAQ - Sky nieruchomości

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że inflacja w kwietniu 2022 roku wyniosła 12,3% r/r. Jest to odczyt wyższy niż zakładał konsensus analityków na poziomie 11,5% r/r.

Inflacja - Sky nieruchomości
Źródło: stooq.pl

W związku ze wzrostem dynamiki inflacji, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) kontynuuje zaostrzanie polityki pieniężnej podnosząc stopy procentowe. Majowa podwyżka głównej stopy procentowej o 0,75 p.p. do poziomu 5,25% była już ósmą podwyżką w cyklu zapoczątkowanym w październiku 2021 roku. Niestety (dla kredytobiorców) projekcje ekonomiczne dotyczące dynamiki inflacji nie są pozytywne. Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) podczas ostatniej konferencji wskazał, że polityka pieniężna będzie w związku z powyższym nadal zaostrzana, przynajmniej do czasu aż bieżąca inflacja będzie rosła. Dodał również, że moment opanowania inflacji nie jest zwiastunem końca podwyżek, co oznacza, że w praktyce cykl podwyżek stóp procentowych trwa dłużej niż do momentu odnotowania maksymalnego odczytu inflacji. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to zachowanie książkowe.

Dlaczego RPP podwyższa stopy procentowe?

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii rośnie co oznacza, że wzrost cen jest generowany nie tylko przez sytuację związaną z wojną i jej konsekwencjami, m.in. w postaci wzrostu cen energii, ale także wewnętrzne procesy w naszej gospodarce. W takiej sytuacji podwyżka stóp procentowych jest najłatwiejszym narzędziem na wyhamowanie wzrostu cen.

Im wyższy koszt pieniądza, tym mniej kupujemy, co z kolei hamuje wzrost cen – proste prawo popytu i podaży.

Na jaką wysokość stóp procentowych powinniśmy się zatem przygotować i kiedy nastąpi zmiana retoryki RPP?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ale posługując się prognozami ekonomistów czołowych banków w Polsce, szczyt inflacji powinniśmy zobaczyć w wakacje 2022 roku. Cykl podwyżek stóp procentowych powinien zakończyć się na przełomie III i IV kwartału 2022 roku. Zgodnie z projekcjami ww. analityków, główna stopa procentowa powinna wynieść 6,5-7,5%.

Kiedy nastąpi szczyt wzrostu stóp procentowych?

Podczas majowej konferencji Prezesa NBP padły również słowa, że RPP spodziewa się obecnie, że pod koniec 2023 roku powinna nastąpić zmiana polityki pieniężnej i rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych. Wielce prawdopodobne, że czeka nas ponad roczny okres bardzo drogiego kosztu pieniądza.

Czy projekcje dotyczące wysokości inflacji oraz stóp procentowych mogą się jeszcze zmienić?

Oczywiście, że tak. Kluczowym okresem, w którym obecne prognozy będzie można zrewidować lub potwierdzić będzie lipiec 2022, kiedy to RPP będzie mogła zaobserwować jak obecne podwyżki stóp procentowych wpłynęły na poziom inflacji oraz dynamikę PKB.