Wakacje kredytowe – pomoc dla kredytobiorców w 2022 roku
Kto może skorzystać?
Wszyscy posiadający kredyty hipoteczne w złotówkach. Co ważne, jeżeli dana osoba posiada w konkretnym banku więcej niż jedną umowę kredytu hipotecznego, to wakacje kredytowe będą mogły dotyczyć tylko jednej z nich.
Kiedy można skorzystać?
Projekt przewiduje możliwość zawieszenia rat kredytów hipotecznych na 8 miesięcy w trakcie obecnego oraz 2023 roku. Kredytobiorcy będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych w:
– dwóch dowolnych miesiącach trzeciego i czwartego kwartału 2022 roku oraz
– po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku.
Jak to działa?
Wakacje kredytowe to możliwość braku wymogu płatności całej raty kredytowej, zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. Termin płatności przesuwanej w ten sposób raty kredytowej zostanie przesunięty bez dodatkowych odsetek. Oznacza to, że sam okres trwania umowy kredytu hipotecznego pozostanie bez zmian (przykład: kredyt na 30 lat nadal będzie kredytem na 30 lat). Jeśli skorzystamy z wakacji kredytowych, po prostu wydłuży się termin finalnej spłaty kredytu hipotecznego, ponieważ okres zawieszenia spłaty nie wlicza się do okresu kredytowania. W tym miejscu warto dodać, że wakacje kredytowe nie obejmują dodatkowych opłat i prowizji oraz kosztów dodatkowych ubezpieczeń wymaganych umową kredytu hipotecznego (np. ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenie na życie itp.).
Ile pieniędzy pozostanie w portfelu dzięki wakacjom kredytowym?
Z informacji rządowych wynika, że kredytobiorcy płacący dzisiaj ratę na poziomie 3.000zł będą mogli liczyć na zmniejszenie obciążenia o 24.000 złotych w przypadku wykorzystania pełnego okresu wakacji kredytowych zaplanowanych na 2022 i 2023 rok (8 miesięcy x 3.000zł = 24.000zł). Limitem jest zatem iloczyn okresu zawieszenia rat i ich wysokości (jest ona zależna od wysokości WIBOR lub innego już wówczas wprowadzonego wskaźnika w momencie trwania tych wakacji kredytowych).
Jak złożyć wniosek?
Wniosek o wakacje kredytowe będzie można złożyć pisemnie, za pośrednictwem poczty
elektronicznej lub przez bankowość elektroniczną.