7 sposobów jak pozyskać kapitał na zakup nieruchomości

7 sposobów jak pozyskać kapitał na zakup nieruchomości - Sky nieruchomości

Niezależnie od tego, czy chcesz kupić własne mieszkanie czy inwestujesz w nieruchomości – pytanie „skąd wziąć pieniądze” jest zawsze aktualne. Tym bardziej, że w ostatnim czasie banki wyśrubowały warunki uzyskiwania kredytów. Poniżej podpowiadamy kilka rozwiązań dowodzących, że nie musisz mieć wolnej gotówki, by wykonać ruch na rynku nieruchomości.

Wynajem z opcją wykupu

Z uwagi na trudności z uzyskaniem kredytu na mieszkanie, wynajem z opcją kupna jest bardzo atrakcyjną ofertą. Płacisz właścicielowi lub deweloperowi wkład własny i wprowadzasz się kiedy chcesz, umawiając się przy tym na niższy czynsz. W dogodnym dla siebie momencie dopłacasz brakującą sumę, by z najemcy stać się właścicielem mieszkania.

Wkład własny pozagotówkowy

Załóżmy, że starasz się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości. Jeśli operujesz majątkiem pozagotówkowym – akcjami, obligacjami skarbowymi bądź nawet środkami na IKE, jest szansa, że bank zgodzi się zaakceptować takie rozwiązanie pod zastaw. Warto sprawdzić, które banki uznają pozagotówkowy wkład własny i na jakich zasadach. Trzeba mieć na uwadze, że nie będzie to raczej 100% wartości papierów wartościowych (może za wyjątkiem obligacji skarbowych). Istnieje też ewentualność, że warunkiem uzyskania kredytu będzie zamiana papierów wartościowych na gotówkę.

W niektórych sytuacjach bank zalicza na poczet wkładu własnego materiały i wykonaną już pracę – np. koszt projektu, wycenę prac itd. To cenna informacja, dlatego warto dokumentować wszelkie wydatki.

Umowa przedwstępna sprzedaży innej nieruchomości

Starając się o kredyt na kupno nieruchomości, do wkładu własnego możesz wliczyć także… obiecane środki. W sytuacji, gdy zamierzasz sprzedać starą nieruchomość, a kupić nową, bankom wystarczy umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości. I tu już są duże szanse, że obiecane środki zostaną wkalkulowane w 100% do wkładu własnego.

Negocjacje z właścicielem nieruchomości

Siła negocjacji jest bardzo niedoceniana. Tymczasem nie wszyscy właściciele sprzedawanych nieruchomości potrzebują od razu całej kwoty. I tutaj otwiera się pole do negocjowania warunków transakcji. W relacji sprzedawca-kupujący nie jesteście ograniczeni narzuconymi z góry regulacjami, które dotyczą banków. Zmniejszenie ceny lub odroczenie płatności to najpopularniejsze ze strategii. Jeśli jesteś inwestorem, możesz też umówić się z właścicielem, że w ustalonym czasie wyremontujesz nieruchomość podnosząc jej wartość, a następnie wystawisz ją na sprzedaż. Zysk będzie do podziału w ustalonych przez was proporcjach.

Sprzedaż pasyw

Uwolnienie gotówki poprzez sprzedaż pasyw wydaje się najoczywistszym rozwiązaniem. Kupiony za gotówkę samochód czy inna nieruchomość uwolni spory kapitał, którego potrzebujesz do inwestycji.

Partner inwestycyjny

Partnerstwo w obrocie nieruchomościami przynosi korzyści obu stronom. Popularnym układem jest współdziałanie z inwestorem zewnętrznym. Ty wyszukujesz nieruchomość, remontujesz ją, pilnujesz wszelkich terminów i formalności, a następnie wystawiasz tę nieruchomość na sprzedaż i szukasz nabywcy. Inwestor z kolei finansuje w 100% zakup nieruchomości, ponosi koszty remontu i nie zajmuje się niczym innym. Zyskami dzielicie się wedle umowy.

Innym rodzajem partnerskiego układu jest zakup nieruchomości na spółę. Zakres dalszych działań jest do ustalenia między wami.

Wholesaling

Wholesaling to hurtowe odsprzedawanie okazji innym inwestorom – bez wprowadzania ulepszeń w nieruchomościach. Wymaga czujności, szybkiej reakcji i dobrych relacji z inwestorami. Polega na tym, że kupujesz niedoszacowane nieruchomości i odsprzedajesz je również w niskiej cenie, ale za to ekspresowo i z pewnym zyskiem.


Jeśli potrzebujesz porady, jesteśmy do Waszej dyspozycji.
Biuro Nieruchomości Sky, Wrocław, nr tel. +48 71 773 30 35